Университетският проект QPACE4 (QCD Parallel Computing Engine 4) вече може да достигне до нови познания, използвайки суперкомпютър, базиран на технологията, разработена от Fujitsu за Fugaku, наскоро обявен за най-бързия суперкомпютър в света в класацията на TOP5001.
- Това е първият европейски потребител на Fujitsu PRIMEHPC FX700, базиран на нова технология, която е в основата на най-бързия суперкомпютър в света, Fugaku, съвместно разработен от Fujitsu и японския център за изчислителни науки RIKEN
- Суперкомпютърът Fujitsu PRIMEHPC FX700 е захранен от новия ARM-базиран A64FX процесор за изключителна производителност и ниска енергийна консумация
- Университетът в Регенсбург ще използва новата суперкомпютърна технология като част от своите изследвания за произхода на Вселената, в имунологията и борбата с рака
Инсталирането на QPACE4 прави Университета в Регенсбург първия потребител в Европа на Fujitsu PRIMEHPC FX700 с A64FX процесори – последното от многото постижения на Fujitsu в сферата на суперкомпютрите2. Тези процесори са съвместими с Armv8.2-A SVE, най-новата „instruction set“ архитектура за високопроизводителни сървъри, които са особено енергийно ефективни.
Учените от Университета в Регенсбург използват значителното увеличение на изчислителните способности за числени симулации при изследванията на квантовата хромодинамика (QCD). Тези проучвания имат за цел да разберат по-добре елементарните частици, включително вътрешната структура на протона и в крайна сметка да определят състоянието на Вселената веднага след Големия взрив. Суперкомпютърът ще бъде използван от университета и в сферата на биоинформатиката с акцент върху изследването на рака и имунологията.
QPACE4 е четвъртият суперкомпютър в рамките на програмата SFB/TRR-55³, финансирана от Немската изследователска фондация (German Research Foundation (DFG)). Той използва същия процесор като суперкомпютъра Fugaku, съвместно разработен от Fujitsu и световноизвестния Център за изчислителни науки RIKEN4 в Кобе, Япония.
Освен изключителната производителност, A64FX процесора включва и скалируеми векторни разширения (Scalable Vector Extensions (SVEs)). Той е разработен за приложения за високопроизводителни изчисления (high performance computing (HPC)) и ускорява сложните изчисления, като позволява една и съща математическа операция да се извърши паралелно върху големи количества данни. В допълнение, процесорът е свързан с изключително бърза основна памет (High Bandwidth Memory, or HBM2), която за повечето приложения е толкова важна, колкото изчислителната, осигурявайки високо балансирано съотношение на изчислителна мощност, скоростта на обмен и мрежовата честота, и избягването на проблеми с производителността. Друга важна разлика е, че изчислителната мощност на системата на Fujitsu не е базирана на графични карти. Това доста улеснява програмирането. Особено в случай на масивна паралелизация (massive parallelization), което е от съществено значение при т. нар. ‘Grand Challenge’ приложения5.
Инсталирането на нов суперкомпютър в Регенсбург е последният пример за изключително силното партньорство на университета и Fujitsu в сферата на суперкомпютрите и високопроизводителните изчисления (HPC). През 2016 г. Университетът в Регенсбург заедно с този във Вупертал станаха собственици на суперкомпютъра Fujitsu QPACE3 – инсталиран в Суперкомпютърния център в Юлих (Jülich Supercomputing Centre (JSC)), близо до Кьолн.
Проф. д-р Тило Ветиг (Prof. Tilo Wettig, Ph.D.), професор по физика в Университета в Регенсбург, сподели: „Fujitsu отново осигури на Университета в Регенсбург най-добрия суперкомпютър, за да прогресира нашата работа по фундаменталната теория на физиката и изследванията на жизненоважни аспекти за човешкото здраве като имунологията и борбата с рака. Нашето партньорство се доказва като много успешно в продължение на години. Аплодираме отдадеността на Fujitsu за увеличаване на изчислителната мощ и минимизирането на консумацията на енергия и сме изключително впечатлени от тяхната гъвкавост и отзивчивост към нас като клиент. А времето за доставка, инсталация, конфигурация и пускане в експлоатация на тази така напреднала технология беше изключително кратко.“
Рупърт Лехнер, Ръководител Продукти, Централна и Източна Европа (Rupert Lehner, Head of Central and Eastern Europe, Products Europe) във Fujitsu коментира: “Fujitsu не просто има отличен опит в развитието на най-бързите суперкомпютри в света, но и наистина разбира специфичните HPC нужди на своите клиенти по отношение на производителност, приложения и услуги. Партньорството ни с Университета в Регенсбург е пример за този подход и ние сме горди, че помагаме на изследователския екип да направи още една крачка напред, използвайки технологията на Fujitsu.“